En negativ og skadelig profesjonskamp?

Håndtrykk ansatt/innsatt Fotograf: Kriminalomsorgen /Christian Wangberg

Miljøterapeuter i turnus ved norske fengsler har skapt sterke reaksjoner – særlig fra KYs egne rekker. I stedet for å avvise en midlertidig prøveordning, burde vi heller utforske hvordan profesjonsmangfold kan styrke kriminalomsorgen mener skribenten

Et debattinnlegg av Jo Inge Svendsen. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.

Som medlem av KY er det både overraskende og skuffende at KY totalt avviser og stiller seg negativ til forslaget om midlertidig prøveordning med miljøterapeuter i turnus ved norske fengsler, som bl.a. gitt til uttrykk i kronikker på KY-siden fra henholdsvis Tor Erik Larsen (forbundsleder), 3. juli og Phillip Johannessen (sentralstyremedlem), 7. juli. Disse kronikkene er forstemmende lesning etter min mening og vitner om en uvilje til å se på mulige og konstruktive («nytenkende») løsninger på et alvorlig problem i våre fengsler. Denne motstanden sentrale tillitsvalgte her målbærer,  vitner om en god gammeldags profesjonskamp med kun ett mål; beskytte fengselsbetjentprofesjonen på tross av om dette skulle vise seg på sikt å ha negativ effekt på kriminalomsorgen, de innsatte og samfunnsoppdraget vårt. Tor Erik Larsen kaller dette «profesjonsdrap» og bidrar med dette til å legge debatten på et nivå som bidrar til en polarisering i debatten om hvordan man kan få til en best mulig kriminalomsorg.

Trygghet gjennom relasjon og samhandling

Jeg har stor tro på at kriminalomsorgen og fengslene kan styrkes og videreutvikles ved å sikre et bedre mangfold i ulike profesjoner og kompetanse.  Her spiller selvsagt fengselsbetjentene en sentral rolle, men miljøterapeuter har også en viktig rolle slik jeg ser det. Miljøterapeuter legger til rette for at mennesker som har behov for behandling, oppfølging eller tilsyn mestrer sin egen hverdag. Vanlige og viktige arbeidsoppgaver for en miljøterapeut er bl.a.:

  • Planlegge og gjennomføre helsefremmende og forebyggende aktiviteter som hjelper brukere å holde seg friske
  • Planlegge og gjennomføre rehabiliterende og miljøterapeutiske tiltak
  • Støtte brukere i å bli friske eller mestre livet bedre
  • Hjelpe brukere med å skape eller opprettholde sosiale nettverk

Dette er helt klar viktig og relevant/overførbar kompetanse som det i økende grad er behov for ved våre fengsler, hvor vi opplever at stadig flere innsatte har komplekse behov bl.a. i forhold til mental helse og rus. Fra KY snakkes det mye om sikkerheten ved fengslene – for ansatte så vel som innsatte – og dette er noe av begrunnelsen som brukes for motstanden mot denne prøveordningen. Det virker som man her velger å se bort fra effekten av det vi kaller dynamisk sikkerhet; mellommenneskelige relasjoner og systematiske former for samhandling mellom innsatte/domfelte og ansatteHer vil miljøterapeuter ha mye å bidra med i samhandling med de innsatte, fengselsbetjenter og de andre profesjonene i fengselet og kan dermed bidra til å styrke sikkerheten og redusere volds- og trusselhendelser ved våre fengsler.

Sammen for bedre løsninger – ikke hver for oss

«Det er ingen skam å snu» – mitt ønske og håp er at KY og de sentrale tillitsvalgte hever seg over og innser at en profesjonskamp på det nivået man her har lagt seg på er lite hensiktsmessig og direkte uheldig. Hvorfor ikke hylle profesjonsmangfold, spille  lag og bidra aktivt og positivt til at man får gjennomført prøveordningen på en god måte? Hele hensikten med dette er jo å prøve ut om dette vil fungere etter intensjonen – en evaluering vil så kunne vise om dette er veien å gå eller ikke. Her har KY muligheten til å vise at man evner og har vilje til å bidra til mulige løsninger på en positiv måte og unngå unødvendig polarisering av viktige diskusjoner.

Jo Inge Svendsen
Seniorrådgiver
Region Sør